Pedro Almodóvar

Pedro Almodóvar Caballero

8,1
4 887 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Pedro Almodóvar

Witam!
Wstyd się przyznać, ale nie widziałem jeszcze żadnego filmu Almodovara. Co obejrzeć na
początku, aby wiedzieć czy warto iść dalej z jego filmami?

Tak jak z Allenem jest "Annie Hall" albo z Bergmanem "Siódma pieczęć" jaki film z "tej
reguły" to film Almodovara?

Z góry dzięki za odpowiedź!

Jachu95

Moim zdaniem "Wszystko o mojej matce" jest dobrym filmem na początek.

graveyard_girl

Wiadomo, Pedro-reżyser kobiet!

"-Ja jestem bardzo dyskretna! Jak obciągam w miejscu publicznym , to wie o tym tylko zainteresowany!
-Nie obciągałam od wieków..."

(Wszystko o mojej matce:-)

użytkownik usunięty
Jachu95

Zgadzam się. Ja jako pierwszy film Almodovara obejrzałam właśnie "Wszystko o mojej matce". Potem polecam "Porozmawiaj z nią" , na pewno za to nie polecam na początek filmów Almodovara z lat 80 bo to bardzo specyficzny klimat;)

Tak jest, unikać lat 80 i początku 90. Po sprawdzeniu nowych produkcji, można brać się za starsze i rozkoszować się geniuszem Pedro.

Troublesome

Dlaczego tak? Jedne z moich pierwszych filmów Almodovara to "Kobiety na skraju załamania nerwowego" i "Zwiąż mnie", oba bardzo mi się podobały.

CompleteUnknown

Jesteś wyjątkiem od reguły, że tak ujmę. Almodóvar uderza w twój gust, a ja miałem na myśli ludzi, którzy są bardziej sceptyczni względem filmów Pedro, dokładniej jego stylu. Może za bardzo zgeneralizowałem to w poście wyżej, ale jest w tym dużo prawdy. Tak na podstawie doświadczeń wywnioskowałem po prostu. A filmy wyżej rzeczywiście świetne, po za tym jesteś kobietą, do Was Almodóvar trafia bardziej. ; )

Jachu95

Polecam 'Skóra w której żyję'. Jak do tej pory podobał mi się najbardziej obok 'Porozmawiaj z nią' i 'Wszystko o mojej matce'. Jednak skoro serduszko jest to pewnie już zaliczony. :)

nastka_3

Póki co widziałem "Skórę..." i "Wszystko o mojej matce". Oba świetne.

Jachu95

A widziałeś już może coś ze starszych dzieł? Po obejrzeniu 'Pepi,...' i 'Pośród ciemności' zachwytu nie odnotowałam. Bardziej mnie zmęczyły niż rozbawiły czy zaciekawiły.

nastka_3

Póki co, nic nie widziałem. Teraz zacząłem Bergmana i Tarkowskiego.

Jachu95

Uwielbiam oglądać filmy z udziałem danego aktora bądź dzieła danego reżysera. 'Persona' już wiele razy obiła mi się o wzrok, 'Stalker' zresztą też. W przyszłości na pewno zobaczę.

nastka_3

Za Bergmanem nie przepadam, jego filmy jakoś do mnie nie przemawiają, nie wiem czemu. Może to z względu na mój młody wiek i jakąś niedojrzałość emocjonalną? Tarkowskiego natomiast lubię.

Jachu95

Dojrzałość emocjonalna czy też doświadczenie życiowe wg mnie w jakimś stopniu pomaga w rozumieniu przynajmniej niektórych aspektów niektórych filmów. Gdzieś na forum przeczytałam, że w odbiorze filmów Bergmana dużą rolę odgrywa wrażliwość.
Pewnie oczytanie też dużo daje (może nawet zastępuje pewne doświadczenia, jeżeli człowiek potrafi wczuć się w sytuacje bohatera). Tak sądzę.

nastka_3

Możliwe, że wrażliwość... Ja jakoś nigdy nie wzruszyłem się na filmie Bergmana, ale za to często się wzruszam/żeby nie napisać "płaczę" na filmach Eastwooda... "Doskonały świat", "Co się zdarzyło w Madison County", "Za wszelką cenę"... Mój znajomy mi mówił, że kiedyś płakał na "Milczeniu owiec", więc jak widać wrażliwość ma dużo imion :)

Jachu95

Dokładnie o to mi chodziło - każdy jest wrażliwy na swój sposób i dlatego tak, a nie inaczej odbiera dany obraz. :)
Odnośnie filmów Eastwooda - rozumiem Cię doskonale. 'Za wszelką cenę' jest wg mnie pięknym dziełem ( postawa bohatera zagranego przez Eastwooda pod koniec filmu powoduje, że zły ciekną jeszcze bardziej obficie niż przed minutą ).
'Doskonały świat' widziałam 'kawał czasu' temu - może dziś spojrzałabym na niego inaczej, wtedy jednak wywoływał we mnie podobne emocje jak dziś 'Za wszelką...', choć oczywiście są to dwa różne obrazy. :)

nastka_3

To jest chyba największa zaleta X muzy... Że jest tak różnorodna, że przemówi do każdego. Coś niesamowitego.

Jachu95

Wiadomo, Pedro-reżyser kobiet!

"-Ja jestem bardzo dyskretna! Jak obciągam w miejscu publicznym , to wie o tym tylko zainteresowany!
-Nie obciągałam od wieków..."

(Wszystko o mojej matce:-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones